• "Kultura Słowian. Śladami historii Czernikowa i okolic".

• Dnia 07.06.2022 r. uczniowie wszystkich szkół podstawowych gminy Czernikowo mieli okazję wziąć udział w warsztatach ,,Kultura Słowian. Śladami historii Czernikowa i okolic".

W konwencji trochę baśniowej, trochę gawędowej przyjrzeliśmy się plejadzie postaci zarówno legendarnych, jak i historycznych, które w mniejszym bądź większym stopniu przyczyniły się do rozwoju terenów należących dziś do naszej gminy. Wybór postaci, jak każdy wybór, był subiektywny, aczkolwiek nieprzypadkowy. Spotkaliśmy się z Czyrznikiem, wojem Samborem ze Steklina, Heleną z Sumińskich herbu Bróg, Brygidą Nałęcz, panem Stanisławem Szydłowskim oraz nauczycielką, świadkiem wielu zmian w powojennym Czernikowie – Janiną Sowińską. W podróż po różnych epokach zabrali nas członkowie Fundacji Brama Epok z panią Joanną Kalenik na czele. Prelekcja dotycząca Słowian, historia herbu naszej gminy, wykonywanie zadań z kart pracy oraz ozdabianie breloków z koroną z herbu Czernikowa dopełniły całości.

Inicjatywa lokalna organizowana jest w ramach projektu Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernikowie ,,Cztery pory roku w kulturze dawnych Słowian". Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025".

• Noc w szkole

• 4- to klasiści w Teatrze Muzycznym razem z młodszymi kolegami, a po powrocie na biwaku w naszej szkole - aktywny wypoczynek na łonie natury, lody, warsztaty przyrodnicze w pobliskim lesie, gry i zabawy na szkolnym boisku, ognisko i pieczenie kiełbasek, kulinarne zmagania w kuchni (szarlotki i gofry ), tańce i nocne kino - w nagrodę za całoroczną pracę

• Gra escape room

• 2 czerwca 2022 roku uczniowie kl. 7 i 8 Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Makowiskach uczestniczyli w grze escape room “Otwórz się na globalne wyzwania”

"Pokój zagadek nawiązujących do Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych jako zestaw wyzwań, którym świat powinien stawić czoła do 2030 roku. Gra pokazuje wartość współpracy i partnerstwa na rzecz Celów oraz podkreśla, że współczesne problemy wymagają szybkiej reakcji [...]".

Po wspólnej gry uczniowie zostali zaproszeni przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czernikowie.